Historia Koła 1973-1982

GDK Oskard-lata 70-te
W ciągu 1974 r. koło zorganizowało dwa kursy językowe: angielskiego i niemieckiego. Nadal wyjeżdżano na wycieczki krajoznawcze oraz bawiono się w kawiarni dwa razy w tygodniu.
W 1974 roku odbyła się konferencja naukowa na temat „Ergonomiczne problemy kopalni węgla brunatnego w świetle badań prowadzonych w KWB „Konin”, oraz ustalenie stopnia szkodliwości i warunków pracy jako podstawa kwalifikacji stanowisk”.
Kadencja zarządu koła kierowanego przez Wiesława Alwina trwała do 1975 r.
Po nim prezesem został mgr Zdzisław Rzucidło. Pełnił on tę funkcję do marca 1977 roku, kiedy awansował na stanowisko kierownicze w Konińskich Zakładach Naprawczych.
Z innych wydarzeń tego okresu, na czoło wysuwa się zorganizowanie w listopadzie 1976 r. pierwszej konińskiej Karczmy Piwnej.
Od tego roku impreza została wpisana do stałych programów obchodów barbórkowych Kopalni Konin. Odpowiedzialność spoczywała na komitecie organizacyjnym powoływanym przez zarząd koła SITG.






Od 8 kwietnia 1977 r. zarządem kopalnianego stowarzyszenia kierował mgr inż. Adam Winter – dyrektor kopalni. Lata jego prezesury wypełnione były wzmocnieniem zdolności wydobywczej trzech istniejących odkrywek oraz budowaniem nowego zakładu wydobywczego, w okolicach Lubstowa.

W niedługim czasie, bo w 1978 r., zorganizowano pierwszą, uzupełniającą społeczne zapotrzebowanie, barwną i dowcipną imprezę górniczą zwaną Combrem Babskim.
Pierwsze combry organizowane były przez Zakładowy Dom Kultury, następnie przez Zakładowe Koło Ligi Kobiet Polskich, by z czasem organizację przejęło koło SITG.







Zgodnie z kalendarzem ustalonym przez Zarząd Oddziału, w 1980 roku przeprowadzono wybory zarządu koła. Prezesem wybrano inż. Wiesława Alwina. Za tej kadencji, w 1983 roku koło wydało monografię zatytułowaną „Zarys tradycji górniczych i dziejów Kopalni Konin” oraz „Śpiewnik Karczmy Piwnej”.
Z inicjatywy działaczy NSZZ „Solidarność” w grudniu 1981 roku stanął przed budynkiem dyrekcyjnym kopalni posąg Św. Barbary z napisem „Szczęść Boże”, umieszczony na tle stylizowanego wyrobiska górniczego. Do tradycji obchodów barbórkowych weszło składanie kwiatów przy pomniku z okazji Dnia Górnika przez organizacje funkcjonujące w kopalni, m.in. przez koło SITG.